Kanser Portalı | Onkoloji Danışma ve Dayanışma Platformu                                   www. Kanser Takip .com

                                 

                                     Kanser Takip

 

Ana Sayfa | Soru sor | Cevap okuErken teşhisHasta takip  | Kanser Bilgi | İletişim  

 


Soru:

 İyigünler Doktor Bey.
Öncelikle bizlere böylebir imkan temin ettiğiniz için teşekkür ederim
Babam 63 yaşında kolon kanseri 2005 yılında acil olarak yattığı hastanede apandis diye girdiği ameliyatta kalın bağırsaklarında tümer olduğu tespit edilerek tümer alındı.Daha sonra Ankaraya gittiğimde kemoterapi grmesine gerek olmadığını belirttiler iki yıl sonra kalın bağırsağında yine tümer tespit edildi ve doktor tarafından kalın bağırsağın tamamı alınarak ince bağırsakla bağlantı yapıldı. doktor başka bir yerinde kitle olmadığını belirtti.Onkolojide nüks kolon kanseri olduğu için 12 küpür kemoteropi aldı.bu ilaçlar hastanede 24+24 saat bazen15 bazen 20 günde bir verildi.Kemototerapi görürken üçer aylık aralarlarla bt filmeleriçekildi. bu filmlerde ilk olrak 10.09.2007 de karaciğer sağ lobda18 mm çapında lezyon tespit edildi.takibi önerilir olarak belirtildi.10.12.2007 deçekilen filmde bu sefer 12 mm çapında hemojiom lehine lezyon 17.03.2008 de sağ lobda 16 mm çaplı hemonjiom lezyon 12.0.2008 de karaciğer normal 05.11.2008 de segment7 lokolizasyanda hipodens görünm izlenmiş olup geç fazda hafif hipoiodens halegeldiği izlenmiştir.Artiyel fazda minimal kontratlandıı izlenmiştir.(Hemanjiom?) Dahasonra doktor Pet -ct filmi istedi.İstanbulda Ok Meydanı SSk hastenesinde bu filmi çektirdik. 16.01.2009 tarihinde bufilmdkaraciğer sağ lop 7. segentteorta derecede artmış FDG tutulumu gösteren kitlesel lezyon izlenmiştir.(SVmax:8.4) Sonuç kısmında da karaciğersağ lob 7.segmentte metastaz lehine değerlendirilen orta derecede hipermetabolik kitlesel lezyon tespit edildi. Bu sonucu doktorumuza gösterdiğimizde de karaciğer den biyopsi alınması gerektiğini belirtti. Bizde bu konuda tereddütte kaldık. Karaciğerden biyopsi almak kanamaya neden olabilirmi diye düşünüyoruz.Doktorumuz bizde hemajiom Pet filminde ise metastaz olarak değerlendirilmiş onun kararsız kaldık onun için biyopsi istiyoruz dedi. Metastaz lehine yazınca da çekindik.Bu konuda bize bilgi verirseniz düşüncelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler
 


Kansertakip.com:

Merhaba,  Karaciğerdeki lezyonun niteliği konusunda PET CT değerlendirmesi daha güvenilir bilgi verdiği için doktorunuzun önerisi olan biyopsiye uymanızı tavsiye ediyoruz .Geçmiş olsun.

Ana Sayfa

 

 

  


Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü  Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları    Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

 

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri