Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

 

                      Kanser hastalığı bulaşıcı mıdır ?

   Kanser hastası yakınlarının merak ettiği konuların başında kanser hastalığının bulaşıcı olup olmadığı geliyor. Özellikle bizlere gelen sorular bu konuda hala bazı kafa karışıklıklarının yaşandığını görüyoruz.

   Şunu açık olarak söylememiz gerekiyor ki kanser hastalığı bulaşıcı değildir. Kanserin hiç bir türü kişiden kişiye herhangi bir temas yolu ile bulaşmaz.

   Peki bu konuda kafalarda soru işaretini yaratan asıl faktör nedir? Neden kanserin bulaşıcı olduğu konusundaki sorular bu kadar sık soruluyor ? Bu konuda yaptığımız incelemelere göre şöyle bir sonuca ulaştık;

   Bilindiği gibi karaciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri hepatit virüsüdür. Özellikle hepatit B ve C hastalarında karaciğer kanseri riski artıyor. Karaciğer kanseri bulaşıcı olmamasına rağmen hepatit hastalığı bulaşıcıdır.

   Yine rahim ağzı kanseri hastalığının ne önemli nedeni HPV virüsüdür. HPV virüsü yerleştiği bölgelerde oluşturduğu deşiklikler ile kansere zemin hazırlamaktadır. İşte bu HPV virüsü kişiden kişiye bulaşır. En sık bulaşma yolu da cinsel ilişkidir.

   Kanser hastalığının bulaşıcı olduğu yolundaki bazı düşüncelerin temelinde hepatit ve HPV gibi virüslerin bulaşıcı olması yatıyor. Bu virüsler kansere zemin hazırlayabilir ve bulaşıcıdır. Ancak kanser hastalığının kendisi bulaşıcı değildir.

   Bu nedenle kanser hastaları ile aile fertlerinin teması konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır

 

Ana sayfaya dön

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.