Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

Radyoterapi

Online

Radyoterapi konusunda soru sorabilmek için üyelik kodu satın almanız gerekir. Başvuru için iletisim@kansertakip.com adresine mail atın.

  Radyoterapi konusunda soru sormak için bilgileri giriniz

  *Ad Soyad:
  *Üyelik kodu :  
  Telefon :
  *Şehir :
  *Yaş :
  *E-mail :
 * Başlık :
 

 

 

  :

 

 

 

 

 

 

        

RADYOTERAPİ Genel Bilgiler

  
 
Radyoterapi günümüzde kanser tedavisinde çok önemli bir yer işgal etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte radyasyon tedavisi dediğimiz toplumda ışın tedavisi olarak ta bilinen bu yöntem artık çok daha fazla etkili ve daha az yan etkileri ile hastalara umut olmaktadır.

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi ışın hüzmelerinin tümör bölgesine verilmesi ile hastalıklı dokunun ortadan kaldırılmasını amaçlar. Bu amaçla öncelikle tümör çeşitli tanı yöntemleriyle tespit edilir ve ışın alanı belirlenir. Günümüzde radyoterapi bilgisayarlı yöntem ile yapılmakta ve üç boyutlu olarak planlama yapılmaktadır.

  Daha sonra tespit edilen bölgeye tümörün tipine göre değişen miktarlarda radyasyon verilmektedir. Radyoterapi genelde hafta içi günlerde yapılmakta tatil günlerinde ara verilmektedir.

   Konformal radyoterapi anatomik verilere dayanarak, tümör dokusuna maksimum dozu verirken çevre normal dokuya mümkün olan en düşük dozu verecek şekilde doz dağılımlarını sağlayan tedavi yöntemidir.
 

GENEL BİLGİLER


RADYASYON ONKOLOJİSİ : İyonizan Radyasyon kullanarak kanserin tedavisini amaçlayan ve bu gaye ile radyasyonun etkilerini ve tümörlerin davranışlarını inceleyen, bu konuda eğitim ve araştırma yapan ana bilim dalıdır.
Radyoterapi : Değişik sistem ve kaynaklardan elde edilen iyonizan radyasyonun kanserli dokular üzerine yöneltilerek tedavi edilmesidir. Kanser radyoterapisinde ideal hedef tümör çevresindeki normal dokuları yapısal ve fonksiyonel olarak tahribata uğratmadan tümörün tamamen yok edilmesidir.


KANSER TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Günümüzde kanser tedavisinde kullanılan üç ana yöntem vardır:
1. Cerrahi
2. RADYOTERAPİ
3. Kemoterapi, immünoterapi, hormon tedavisi


RADYOTERAPİ UYGULAMADA AMAÇLAR
Radyoterapi uygulaması hastalığın durumuna göre hedeflenir. Radyoterapi de asıl amaç küratif  tedavidir. Bazı hastalarda radyoterapi ancak palyatif veya semptomatik (şikayete yönelik) amaçla yapılabilir. Bunlar hastanın ağrısını dindirmek, nefes almasını kolaylaştırmak,kanamsını durdurmak gibi amaçlarla yapılan radyoterapidir. Bu radyoterapi daha kısa süreli olur.

KÜRATİF RADYOTERAPİ :
Asıl hastalık veya bölgesel hastalığı olan hastalarda tam iyileşme beklenerek yapılan radyoterapi tedavi biçimidir. Bu hastalarda verilen radyasyon dozu tedavi edici seviyededir.


PALYATİF RADYOTERAPİ :
    Hastada geçici bir iyileşme sağlamak, lokal tümörü küçülterek hastayı bir süre rahatlatmak amacıyla yapılan radyoterapi tedavisidir. Bu tedavide genellikle, radyoterapi verilen alan daha dar ve verilen doz küratif tedaviye göre azdır.

Radyoterapiyi online doktorumuza sorun:

Online Doktor

 

 

 

 

 

 Kanser Hastaları

Radyoterapi nedir ?
Radyoterapi 'nin yan etkileri?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Radyoterapi merkezleri ?

Tamamen

kurtulabilecek miyim?

Radyoterapide  cihaz önemli mi?

Hangi hastalıkta hangi radyoterapi cihazı kullanılmalı?

Radyoterapi hakkında herşeyi bize sorun Yanıtlayalım


Radyoterapi

Radyoterapinin Yan Etkileri

Radyoterapi Cihazları

Radyoterapi merkezleri

 


  

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası     Onkomer Saglik

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.